História

Nový Smokovec vznikol uprostred hustého smrekového lesa v nadmorskej výške 1010 m juhozápadne od Starého Smokovca. Založil ho dolnokubínsky rodák Mikuláš Szontagh (1843–1899), ktorý pred letnou sezónou 1873 nastúpil do funkcie kúpeľného lekára v Starom Smokovci. Absolvent lekárskej fakulty na viedenskej univerzite bol sklamaný z pomerov, aké tam vládli. Napriek dezilúziám zostal tri roky. Nezaháľal a aby zarobil a nadobudol skúsenosti, pracoval mimo letných sezón striedavo v niekoľkých prímorských i horských kúpeľoch Nemecka, Švajčiarsky, Francúzska, Talianska i balkánskych štátov, najmä však v Montane, Arose, Opatii a v novozaložených liečebniach tuberkulózy v severotalianskom Merane a vo švajčiarskom Davose. Jeho sen o vlastnom ústave vo Vysokých Tatrách na takej úrovni, akú mali tie v zahraničí, sa mu začal napĺňať v roku 1875.

Vtedy sa dohodol s veľkoslavkovskými urbárnikmi o prenájme lesa. Tí pochopili humánne úmysly mladého lekára a pozemok z rozlohou 20 jutár mu prenajali za symbolickú cenu bez časového obmedzenia. Okrem toho mu ponúkli zadarmo aj potrebné drevo na výstavbu sanatória. Neskôr mu výhodne predali aj ďalšie pozemky. V roku 1874 začali robotníci kopať základy prvej budovy Nového Smokovca. Veľkým prekvapením bol náhodný nalez striebornej mince z rokov panovania rímskeho cisára Marca Aurélia (161–180).To dalo k archeologickému prebádaniu lokality. Výsledkom bol objav metalurgického pracoviska, kde laténski hutníci tavili železnú rudu aj v čase, keď rímske vojská táborili v Podunajsku, v dolnom Pohroní a v Považí a prenikli až po Laugaricio – Trenčín. Archeológovia našli množstvo výtvarnej i neupravenej rudy , ,,koláče“ železa s grafitovými kokilami, do ktorých ho odlievali a na nákovu sformovaný kameň. To všetko jasne prezrádzalo dlhoročnú usilovnú prácu a rímske platidlo mohlo byť svedectvom obchodných kontaktov tatranských hutníkov s rímskymi légiami. Po obydliach sa na pracovisku nezanechali stopy. Nový Smokovec sa od začiatku formoval ako osada s liečebným poslaním.

V súčasnosti ma charakter polyfunkčnej osady s niekoľkými liečebnými domami, penziónmi a hotelmi. Jeho turistickým východiskom do centrálnej oblasti Vysokých Tatier je Starý Smokovec, s ktorým osada stavebne splynula. Okrajom Nového Smokovca cez Jakubkovu lúku, ktorá sa v zimných mesiacoch premieňa na lyžiarsky areál, vedie žlto značkovaný turistický chodník do Velickej doliny.

Po 2. svetovej vojne sa stalo sanatórium štátnymi kúpeľmi. V roku 1995 sa Kúpele Nový Smokovec stali akciovou spoločnosťou. Následne došlo k rekonštrukcii oboch hotelov, vybudovaniu bazéna a modernizácii liečebných procedúr.

V roku 2006 pribudla nová športová hala a moderné kongresové centrum. V roku 2007 spoločnosť otvorila aj wellness centrum. Kúpele sa tak stali multifunkčným komplexom, ktorý zabezpečí svojim klientom celý rad vysokokvalitných služieb.

 

Kúpele Nový Smokovec

Nezáväzný dopyt

Odoslaním kontaktného formulára udeľujem súhlas na spracovanie mojich osobných údajov, ktoré sú jeho súčasťou až do odvolania.

Odoslať
VYSOKÉ TATRY Počasie